PROVEDBA PROJEKTA „SPORT NAS SPAJA – sportske igre za učenike s teškoćama u razvoju”, 25. svibnja 2017.
Autor: Jasna Mikić, 6. 6. 2017.

Projekt „Sport nas spaja – sportske igre za učenike s teškoćama u razvoju ”, održan u okviru Nazorovog tjedna, nastao je na temelju ideje o ostvarenju suradnje s Osnovnom školom Julija Kempfa Požega koja je u svojem ustrojstvu i populaciji djece koju obuhvaća u svojem odgojno-obrazovnom radu vrlo slična našoj školi.

Osnovni cilj projekta bio je uključivanje učenika s teškoćama u razvoju koji pohađaju posebne odjele i odgojno-obrazovne skupine obje škole u za njih osmišljene i organizirane sportske igre pri kojima su učenici dobili priliku razvijati motorička znanja, dostignuća i sposobnosti. Važna komponenta cilja također je bila razvoj socijalnih vještina kroz upoznavanje i sklapanje prijateljstava s učenicima OŠ Julija Kempfa Požega.

U sportske i tjelovježbene aktivnosti bili su uključeni gotovo svi učenici s intelektualnim teškoćama obje škole te se na taj način pridonijelo poticanju njihovog višestranog psihosomatskog razvoja, razvijanju zdravstvene kulture kod učenika u svrhu očuvanja i unapređenja njihovog zdravlja, kao i razvoju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.

Osim toga, uspostavljeni su suradnički odnosi s OŠ Julija Kempfa Požega pri čemu je posebno vrijedna razmjena iskustava kako među učenicima, tako i među roditeljima učenika i svim zaposlenicima škola koji su se susreli. Međusobna suradnja zapečaćena je njegovanjem zajedništva kroz igru i druženje.

U pripremama za provedbu projekta kao i u aktivnostima samoga projektnog dana sudjelovali su ravnatelj, stručna služba škole, učitelji tjelesne i zdravstvene kulture, učiteljice defektologinje, niz drugih učitelja predmetne i razredne nastave, roditelji učenika s teškoćama u razvoju, školski majstori, učenici s teškoćama u razvoju te učenici volonteri. Svi su se oni pobrinuli da dan bude organiziran do posljednjeg detalja: da se isplaniraju aktivnosti, da se poštuje njihov vremenski slijed, da se osigura i pripremi potrebna sportska oprema za planirane aktivnosti, da se goste lijepo dočeka i isprati ih se darovima i medaljama za osvojena mjesta na natjecanju, koji su svi bili rukotvorine i rezultat kreativnog angažmana svih uključenih i gore spomenutih, pa i šire, te da nitko ne ostane ni gladan ni žedan, ni nezbrinut na bilo koji način. Pri provedbi projekta pomogli su nam i Turistička zajednica grada Đakova, kao i Dobrovoljno vatrogasno društvo Đakovo.

Svi učenici koji su se natjecali u sportskim disciplinama kuglanje, pikado, karike na marike, trčanje, bacanje vorteksa u dalj, poligon – štafetna igra, njih preko 60, poštovali su sportska pravila, surađivali su u timskom duhu, njegovali prijateljske odnose te sportsko ponašanje. Za svaku disciplinu proglašena su po prva tri mjesta i dodijeljene zlatna, srebrna i brončana medalja, no kako je samo sudjelovanje bilo važnije od pobjede, svi su se učenici na kraju okitili medaljama.

Učenike, njihove roditelje te učitelje i zaposlenike OŠ Julija Kempfa s time što se sve i kako radi u našoj školi upoznali smo odvevši ih na akademiju povodom Dana škole namijenjenu učenicima, a sa svojim zavičajem kroz temu i motive na izrađenim darovima. Time su ispunjeni svi očekivani ishodi ovoga projektnog dana i izvanučioničke nastave. Radujemo se nastavku suradnje te sljedećem susretu s dragim gostima, sada već našim prijateljima.

Krasanka Kakaš,
učiteljica defektologinja

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji ili klikom OVDJE.