UČENICI IZ IVANOVACA U EDUKATIVNOJ ŠETNJI NAŠIM GRADOM
Autor: Mira Racić, 26. 10. 2023.

Jučer su se učenici naše područne škole iz Ivanovaca uvjerili u otvorenost tvrtke Univerzal lokalnoj zajednici. Izlaganjem specijaliziranih vozila, strojeva i alata koje koriste u svakodnevnom poslu te odgovorima na pitanja učenika, djelatnici su osigurali pozitivnu atmosferu u dvorištu njihove uprave u Ulici Vladimira Nazora 68. Predstavljeno nam je poslovanje u obliku održavanja zelenih površina, čišćenja snijega zimi, prikupljanja otpada, papira, plastike te biootpada. Naši učenici su radoznalo istraživali tehniku i opremu koju djelatnici koriste  te su se rado fotografirali na strojevima koje koriste za obavljanje svakodnevnih radova. Uprava Univerzala je osigurala i obroke te poklončiće za sve posjetitelje te ovaj posjet naših učenika učinila ugodnim i korisnim. (piše: učiteljica Nada Nikolić)

Što su sve još učenici iz Ivanovaca posjetili u Đakovu, pročitajte i pogledajte na fotografijama pod opširnije.

Unatoč oblacima i pokojoj kapi kiše uputili smo se postolaru. Gospodin Žigri nas je rado primio i s članovima svoje obitelji nam pokazao strojeve koje rabi u svom radu. Postolar je istaknuo kako ljudi sve manje popravljaju cipele, no da se one kvalitetne ipak popravljaju. Učenici su saznali da postolar izrađuje i ključeve te da za taj posao trenutno imaju puno više zainteresiranih nego za sam popravak cipela. Gospodin Žigri nam je pokazao kako se izrađuje ključ pomoću strojeva koje ima u svojoj radnji. Stariji učenici su se prisjetili Šegrta Hlapića koji je davno popravljao čizmice, a ovo je bila najava za mlađe učenike koji će o Hlapiću tek čitati.

Naša školska knjižnica je mjesto okupljanja i druženja pa smo upravo zbog toga posjetili i našu knjižničarku Dubravku Lovrić na njezinom radnom mjestu. Učenici su dobili informacije o tome koje sve aktivnosti mogu obavljati u prostorijama knjižnice, a ovaj smo posjet iskoristili za posudbu lektirnih sadržaja za učenike naše škole.

Puno više knjiga, no jednako ugodna za boravak, ima naša Gradska knjižnica i čitaonica. Tamo nas je dočekala knjižničarka Anđelka Blažević. Učenici su se upoznali s detaljima oko knjižne građe ove ustanove, prelistavali slikovnice te izrađivali personalizirane straničnike koje je naša draga knjižničarka na kraju plastificirala te tako ovaj posjet učinila nezaboravnim.

Za kraj je ostalo okrijepiti se i zasladiti u slastičarnici. Učenici su ovdje imali priliku odgovorno upravljati svojim novcem. Prethodno su se informirali o cijenama sladoleda i kolača u slastičarnici te nakon toga odlučili što žele. Učenici su kupovinom u slastičarnici doprinijeli jačanju i razvoju znanja u okviru financijske pismenosti.