Ispis statistike od 18. 4. 2011.

Prijepodne

1. sat       8:00   -   8:45

2. sat       8:50   -   9:35

3. sat       9:45  -  10:30

4 .sat     10:45  -  11:30

5. sat     11:35  -  12:20

6. sat     12:25  -  13:10

7./0. sat  13:10 - 13:55

Poslijepodne

1. sat     14:00  -  14:45

2. sat     14:50  -  15:35

3. sat     15:45  -  16:30

4. sat     16:45  -  17:30

5. sat     17:35  -  18:20

6. sat     18:25  -  19:10

ZA NAJMLAĐE

Posjetite...

N(E)- OVISNOST
Autor: Jasna Mikić, 16. 12. 2014.

Dana 11. prosinca 2014. naša psihologinja, Karmen Galić i knjižničarka Dubravka Lovrić, učenike naše škole osvijestile su o problemu e-ovisnosti. Svi razredi naše škole imali su dvadesetominutno predavanje o tome gdje je sve prisutno nasilje na internetu. Svi mi volimo biti na internetu i istraživati, ali najviše volimo Facebook na kojemu se može pronaći svašta.

Psihologinja nam je prikazala kratki film u kojem je prikazan problem koji se može nažalost svima nama dogoditi. Djevojčica se putem interneta dopisivala s nepoznatim muškarcem koji joj je govorio sve lijepo što je htjela čuti. Međutim, kada su se susreli na dogovorenom mjestu od nje je tražio neprilične i nemoralne stvari. Glavno pitanje je: „Može li se to i nama dogoditi?“ Mnogi kažu: „Ne, nisam tako naivan!“, ali nikada ne možemo znati s kim se dopisujemo i koji cilj ta osoba ima.

Osim takvog oblika nasilja, spomenuta su i ostala, te nas je psihologinja još jednom podsjetila što učiniti ako se netko nađe u sličnoj situaciji. Ovim kratkim, ali zanimljivi predavanjem još smo se jednom prisjetili kako ne postati meta nasilniku i kako ne postati e-ovisni.

Školski novinari

E – OVISNOST, ne hvala ili računalo nije moj najbolji prijatelj

10. prosinca obilježili smo u našoj školi, dan (n) e – ovisnosti.

Naravno, razgovor je  počeo provjerom znamo li što je to?

Da bismo bili potpuno sigurni, ali i ujedno sigurniji na netu, upoznat ćemo vas malo detaljnije s pojmom e – ovisnosti.

E – ovisnost je pretjerano korištenje računala i interneta , a posljedice su vrlo ozbiljne kako za tjelesno zdravlje tako i za psihu.

Često zahvaća već i djecu od 8 – 14 godina.

Dijete i mlada osoba u virtualnom svijetu lako pomisli da ima kontrolu i da mu je sve dostupno.

Prava je istina da imaš vrlo malu kontrolu, a da ti je dostupno puno onoga što ti uopće i nije potrebno ili direktno šteti tvojoj dobrobiti, zdravlju i psihičkom razvoju.

U isto vrijeme internetom vladaju osobe čiji cilj je njihova osobna korist prije svega, a nikako tvoja ili naša dobrobit.

Razmisli prije nego klikneš!

Razmisli koliko vremena provodiš za ekranima!

Carstvo zabave je ugodno i lijepo, ali ako je bijeg od problema? Probleme neće riješiti, naprotiv imat ćeš ih još više.

Obožavatelji interneta gube kontakt s pravim svijetom, prijateljima i otuđuju se od obitelji.

Kao i svi ovisnici ne priznaju problem i opravdavaju cjelonoćna „surfanja“. Ne mogu se osloboditi ovisnosti i smanjiti vrijeme provedeno za računalom. Kada „padne mreža“ postaju neraspoloženi, razdražljivi, pojačano se znoje. Misle da je život bez računala besmislen.

SIMPTOMI OVISNOSTI:       SIMPTOMI PSIHIČKE PRIRODE

-          Zanemarivanje školskih i drugih obaveza

-          Slabo druženje s prijateljima

-          Laganje o tome koliko koristiš računalo

-          Poteškoće sa spavanjem

-          Problemi s prehranom

-          Problemi u školi

-          Narušeni obiteljski odnosi

-          Općenito promjene u odnosima s drugima

-          Općenito loše osjećanje ako se zabrani korištenje računala

TJELESNI SIPTOMI:  -   problemi s vidom (naprezanje očiju,zamagljenje,                                                                            slabljenje)

-    Problemi s kralježnicom

-    Problemi sa zglobovima šake

-     Sklonost debljanju zbog nepokretnosti

ZAKLJUČIMO:

1. TV i računalo ne mogu djeci biti najbolji prijatelji  (niti su ti najbolji prijatelji oni koje imaš  na računalu).

2. Važno je da na računalu ,(mobitelu, tabletu), ne provodiš mnogo vremena.

3.Od najveće je važnosti da u tvom životu uspostaviš dobru ravnotežu između  igre , zabave i obaveza.

4.Računalo i svi ostali uređaji ne smiju služiti samo za igru i zabavu.

5.Koristi ih pametno i aktivno.

6.Ne slijedi one koji su zalutali.

7.Uređaji kojima se služimo trebaju koristiti nama, a ne da mi budemo iskorišteni.

8.Kako kažete vi, učenici naše škole:   „Čuvaj sebe i druge“.

9.Roditelji, uključite se u „offline“ i „online“ život svoje djece.

Aktivnosti nastavljamo u drugom polugodištu izradom školskih i kućnih pravila korištenja interneta,na nastavi informatike, na Vijeću učenika koje će ih usvojiti, te obilježavanjem Dana sigurnijeg interneta u veljači 2015. godine.