Inkluzija na djelu – aktivnosti projekta „Lajkaj inkluziju“ u školskoj godini 2016./2017.
Autor: Jasna Mikić, 15. 5. 2017.

I ove godine u osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ održane su planirane aktivnosti projekta „Lajkaj inkluziju“. Projektom je posebno važno pokazati svim učenicima škole kakve potencijale mogu imati djeca s teškoćama u razvoju, a glavni ciljevi su promicanje inkluzije, poticanje interakcije učenika s teškoćama u razvoju s učenicima redovne nastave, njegovanje suosjećajnosti i suradničkog odnosa među svim učenicima te uključivanje učenika s teškoćama u razvoju u sve aktivnosti škole i lokalne zajednice.

Snimka radio emisije Nevenovci:

Projekt je i ove godine predvodio projektni tim, kojega čini stručno razvojna služba škole, a posebno je važno istaknuti kako su aktivno uključeni i školski volonteri, učenici 7. i 8. razreda, koji su nesebičnim angažmanom doprinijeli ostvarivanju ciljeva.

U prvom polugodištu provedene su aktivnosti pod nazivom „Abeceda inkluzije“, ciklus radionica koje obuhvaćaju edukaciju učenika 1. do 4. razreda o osnovnim pojmovima inkluzije. Teme radionica bile su „Prava za sve!“ – upoznavanje učenika prvih razreda s pravima djeteta s posebnim naglaskom na prava djeteta s teškoćama u razvoju;  „Vidim te – čujem te!“ – radionica za druge razrede kojoj je cilj razbijanje predrasuda i stereotipa koji se mogu javiti kod učenika; „Slavimo različitosti!“ – poticanje i razvijanje uvažavanja i tolerancije radionicom za učenike trećih razreda; „Pokušaj hodati u mojim cipelama“ – razvijanje empatije kao važne vrijednosti inkluzivnog obrazovanja kod učenika četvrtih razreda.

U drugom polugodištu provedene su aktivnosti kojima se naglašava važnost povezivanja učenika s teškoćama i učenika iz redovnih odjela. Aktivnosti započete u prvom polugodištu nastavile su se i u drugom i to tako da su se učenici četvrtih razreda, kroz zanimljive radionice, družili s učenicima iz skupina i posebnih odjela. Ove godine povezali smo kreativne sa sportskim aktivnostima i to kao pripremu za porjektni dan „Sport nas spaja“ u kojem će sudjelovati učenici naše škole te osnovne škole Julija Kempfa iz Požege. Ove školske godine projektu se pridružila i osnovna škola Matija Gubec Piškorevci. Suradnja je nastala na inicijativu stručnih suradnica defektologinja Kristine Klemen i Jasmine Bićanić te pedagoginje Monike Zrakić i to kroz izradu Školskog inkluzivnog dokumenta. U ponedjeljak, 10. travnja 2017. u osnovnoj školi Vladimir Nazor Đakovo održana je prva kreativna radionica.  Sudjelovali su učenici posebnih odjela i skupina, učenici 4.b razreda te naši gosti, učenici 3. razreda osnovne škole Matija Gubec Piškorevci. Učenici su se družili, igrali društvene igre, učili jedni od drugih i zajedničkim snagama izradili medalje za sportska natjecanja. Druženje je bilo uspješno, ugodno i veselo. Druga radionica s jednakom temom održana je 3. svibnja, a sudjelovali su učenici posebnih odjela i skupina te učenici 4.a razreda. Posljednja radionica bila je posvećena sportskim aktivnostima, a sudjelovali su svi učenici posebnih odjela i skupina te učenici 4.c razreda. Na ovoj radionici učenici su isprobali i upoznali se s igrama koje će se održati na susretu s Požežanima. Na svim radionicama, učenici su se družili, sklapali nova prijateljstva, naučili nešto novo i kroz to druženje lijepo se zabavili. Uz pomoć učiteljica i volontera škole, druženja su prošla više nego uspješno!

Kruna aktivnosti projekta „Lajkaj inkluziju“ ove godine bit će projektni dan „Sport nas spaja“ u kojem će se sastati dvije škole s podjednakim brojem učenika s teškoćama u posebnim odjelima – naša škola te osnovna škola Julija Kempfa iz Požege. Suradnja je započeta u trećem mjesecu kad su učenici roditelji i učitelji škole posjetili Požegu i tamo proveli dan u kreativnim aktivnostima, druženju i upoznavanju grada. U Nazorovom tjednu, 25. svibnja, uzvraćamo gostoprimstvo planiranim sportskim aktivnostima te predstavljanjem škole kroz priredbu učenika i upoznavanjem našeg grada.