IZLET U KARLOVAC-AQUATIKU I TERME TUHELJ
Autor: Jasna Mikić, 8. 5. 2017.

U ponedjeljak 24.04.2017.god. učenici petih razreda naše škole  posjetili su grad Karlovac i Aquatiku- slatkovodni akvarij i Terme Tuhelj. U ranim jutarnjim satima krenuli smo autobusom prema Karlovcu. Riječima je teško opisati radost i uzbuđenje koje smo svi osjećali na početku našeg putovanja. Vodič Alex iz agencije Orion –tours nas je srdačno pozdravio i ukratko nas upoznao s planom puta. Vožnja autobusom do Karlovca ne bi bila tako zanimljiva da nije bilo njegovih priča i šaljivih dosjetki.Prvi grad kroz koji smo prošli bio je Slavonski Brod.Svi smo znali odgovor na pitanje u kojoj županiji se nalazi Slavonski Brod,pa naravno,u Brodsko-posavskoj županiji. Prisjetili smo se da je u Slavonskom Brodu rođena naša poznata književnica Ivana Brlić Mažuranić čije smo bajke rado čitali u razrednoj nastavi. Put nas je autocestom dalje vodio kroz Novsku i Kutinu.

Naučili smo da je Kutina grad smješten na južnim obroncima Moslavačke gore i na samom rubu Lonjskog polja,poznatog Parka prirode koji nudi razne turističke atrakcije.S lijeve strane ceste prije ulaska u glavni grad Zagreb ugledali smo novoizgrađeni aerodrom .Iznenadila nas je moderna arhitektura ,a posebna zanimljivost je valoviti metalni krov kakav ima rijetko koji aerodrom u Europi. S desne strane ceste pogled nam je sezao na najveće odlagalište otpada u Zagrebu,brdo Jakuševac! Planira se uređenje  tog odlagališta i svima nam je bila zanimljiva ideja o izgradnji sportskih terena na vrhu brda. Nismo mogli proći kroz Zagreb,a ne spomenuti najpoznatiju planinu Medvednicu.O Medvedničkim šumama postoje brojne legende i priče. Nakon Zagreba stigli smo u Karlovac. Zanimljivo je da kroz grad Karlovac prolaze čak četiri rijeke: Korana, Kupa,Dobra i Mrežnica. Vodič nam je rekao da postoji i peta rijeka,a Karlovčani je zovu  pivska rijeka.Zašto? Jer se u Karlovcu proizvodi najbolje Karlovačko pivo! Najpoznatija tvrđava je stari grad Dubovac kojim su u 15 st.vladali kneževi Frankopani i Zrinski.Oko jedanaest sati  ujutro napokon smo stigli na naše odredište: slatkovodni akvarij Aquatika,jedini slatkovodni akvarij u našoj zemlji. Prilikom posjeta akvariju upoznali smo se s bogatom florom i faunom naših rijeka. Posebno su nam zanimljive bile ribe iz porodice jestrva ,najveće ribe u akvariju.Jedna takva je prava atrakcija i dobila je nadimak Đurđa,a nevjerojatno je da je doplivala čak iz porječja rijeke Mississipi!Također smo puno naučili o endemskim vrstama riba koje žive u Hrvatskoj. Iznenadili smo se kakva sve neobična imena imaju slatkovodne ribe: mrena,krkuša,oštrulj,vijun,ugor,klen,amur,jesetra,grgeč,iverak,list i dr. Osim neobičnih imena, neke su ribe neobične i izgledom!Npr. riba som sa svojim izduženim prednjim brkovima ili velike jestrve sa kljunastim prednjim dijelom glave. Bilo je uistinu zanimljivo istraživati sva ta plivajuća stvorenja skrivena među vodenim biljkama akvarija. Pri posjetu Aquatiki naučili smo i da je vrlo važno odgovorno se ponašati prema prirodi i vodama.Posebno nas se dojmio citat na jednom interaktivnom panou:

Kada dotaknete vodu u rijeci,

ono što ste dotakli je zadnje od onoga

što je prošlo i prvo od onoga što će doći.

Tako je i sa sadašnjosti.

Leonardo da Vinci

Naučili smo da je važno cijeniti i čuvati bogatstvo naših rijeka i da je priroda najbolji učitelj. Drugi dio našeg izleta bio je zabavan i za nas učenike prava nagrada: kupanje u Termama Tuhelj! Uživali smo u vodenim atrakcijama unutarnjih bazena i uz animacijski program.Oni spretniji i uz više sreće osvojili su i diplome!Bio je to uistinu dan pun uzbuđenja,smijeha i druženja!Umorni ,ali sretni ,na kraju smo zaključili:zamijeniti ponekad nastavu u učionici s nastavom na otvorenom,u prirodi,na izletu ,je neprocjenjivo! Stoga veliko hvala našim razrednicama,ravnatelju ,agenciji i posebno našim roditeljima na organizaciji ovog izleta.

Ena Mandarić,5a