UKRADENO – VRAĆENO DJETINJSTVO – sjećanje na djecu stradalu u Domovinskome ratu
Autor: Jasna Mikić, 17. 11. 2016.

Ove školske godine svi učenici naše škole po prvi puta sudjeluju u projektu Ukradeno – vraćeno djetinjstvo – sjećanje na djecu stradalu u Domovinskome ratu.

U Domovinskome ratu u Hrvatskoj stradalo je preko 400 djece. Pored Vukovara, najveći broj stradale djece je u Slavonskome Brodu. U Đakovu je tijekom granatiranja vojarne u travnju 1992.  godine poginuo dječak Josip Ivančić, koji je u to vrijeme bio učenik 8. razreda.

Ne postoji sustavan način obilježavanja sjećanja na stradalu djecu u Republici Hrvatskoj i naša je želja to promijeniti.

Ideja projekta jest  očuvati sjećanje na svu djecu kojima je zbog rata oduzeto djetinjstvo (bilo da su smrtno stradala, bilo da su ranjena, ostala bez jednoga ili oba roditelja ili jednostavno zbog ratnih strahota nisu mogla proživjeti svoje djetinjstvo u pravom smislu te riječi). Simbol njihova ukradenog-prekinutog djetinjstva bit će igračka,  neki predmet iz školskoga pribora, društvena igra, slikovnica, knjiga…. Ista ta igračka/predmet bit će donirana nekome drugome djetetu koje također proživljava svoju patnju (dijete bez roditelja, bolesno dijete, zlostavljano dijete) i igračka/predmet će  dobiti će novu simboliku – bit će simbol mira, nade i djetinjstva, ali i sjećanja.

Ove školske godine prikupljamo školski pribor za učenike koji žive u SOS Dječjem Selu Ladimirevci. Prikupljanje i razvrstavanje predmeta organiziraju Vladimirovi volonteri.

Predmeti se prikupljaju tijekom studenoga,a u petak, 18. studenoga, prigodnim ćemo se programom sjetiti pada grada Vukovara, ali i sve djece stradale u Domovinskome ratu.