UČENICI NAZOROVE ŠKOLE VEĆ PETU GODINU ZA REDOM U PROJEKTU ŠAFRAN
Autor: Jasna Mikić, 8. 11. 2016.

Učenici Osnovne škole „ Vladimir Nazor“ već petu godinu za redom sudjeluju u međunarodnom projektu Šafran kojemu je cilj održati sjećanje na djecu stradalu u holokaustu za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Projekt Šafran (The Crocus Project) namijenjen je učenicima u dobi od jedanaest do osamnaest godina. Projekt je cjelogodišnja aktivnost u koju se svake godine uključuju škole iz cijeloga svijeta. Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja. Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu (Holocaust Education Trust Ireland) opskrbljuje škole lukovicama žutih šafrana koje se ujesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece koja su stradala u holokaustu, kao i tisuće druge djece koja su bila žrtve nacističkih zločina. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na holokaust (27. siječnja). Kada se ljudi dive cvijeću, djeca mogu objasniti što ono predstavlja.

Ove školske godine u Projektu sudjeluju učenici 6.a i 6.b razreda sa svojim razrednicama Majom Vukom i Mirom Racić, a pridružili su im se i učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Eko-skupinu koju vodi nastavnica Mara Matijaković. Učenici su cvijeće posadili u ponedjeljak, 7. studenoga. Novost u odnosu na prijašnje godine je i ta da su lukovice šafrana posađene ispred Židovskoga groblja u Đakovu, točnije ispred spomenika Peace in heaven čime je ostvarena suradnja sa Židovskom općinom u Osijeku. Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanje zločina protiv čovječnosti, 27. siječnja, učenici će obilježiti ispred spomenika prigodnom komemoracijom, a upravo u to vrijeme očekuje se i da će šafrani procvjetati.