SVJETSKI DAN ANIMIRANOGA FILMA – 28. LISTOPADA
Autor: Jasna Mikić, 28. 10. 2016.

Na današnji dan, 28.listopada, obilježava se Svjetski dan animacije u spomen na Emila Reynauda.  Naime, on je 1982. godine u Parizu organizirao prvu projekciju animiranog filma na celuloidnoj vrpci.  Ovaj se dan  obilježava u više od 50 zemalja na svim kontinentima što je odlična prilika za promociju animiranog filma.

Veliki značaj u svijetu animacije imala je i Hrvatska. U tom se području najviše istaknula Zagrebačka škola crtanog filma koja je okupila brojne zaljubljenike u pokretni crtež. Oko 70 različitih autora, od kojih su najpoznatiji Nikola Kostelac, Vatroslav Mimica, Dušan Vukotić , Vladimir Kristl,Borivoj Dovniković i brojni drugi, predstavilo je svijetu novi estetski avangardni koncept animiranog filma polovicom pedesetih godina prošlog stoljeća.

Njihovi radovi pokazali su se veoma uspješnima i prepoznatima u svijetu pa su se nagrade redale jedna za drugom. Najznačajnije su Grand Prix u Veneciji za crtani film "Samac" Vatroslava Mimice, a "zlatno razdoblje" zaključuje Oscar za film "Surogat" Dušana Vukotića iz 1962. godine.

Učenici naše škole , točnije peti, šesti i sedmi razredi, pridružili su se obilježavanju Svjetskoga dana animiranoga filma tako što su na satima hrvatskoga jezika sa svojim nastavnicama Majom Vuka i Mirom Racić pogledali najreprezentativnije animirane filmove Zagrebačke škole crtanoga filma. Učenici su tako imali prilike pogledati Školu hodanja, Profesora Baltazara, Znatiželju, Putnika drugog razreda te Kreka.  Iako estetski drugačiji i vremenski udaljeni od današnjih generacija učenika, ovi su animirani filmovi kod učenika izazvali mnoštvo pozitivnih reakcija, pregršt smijeha i zanimljivih komentara.