PROJEKT LABUS
Autor: Jasna Mikić, 18. 10. 2016.

Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek  ponudio je suradnju osnovnim i srednjim školama Osječko-baranjske županije ali i šire - Projekt Labus, čime im nudi svoje materijalne, prostorne i ljudske resurse za izvođenje laboratorijskih vježbi i radionica i na taj način želi pomoći u stjecanju znanja i vještina kroz eksperimentalni rad većeg broja učenika.

Budući je naša škola to prepoznala učitelji matematike, fizike, tehničke kulture i informatike su na svom stručnom aktivu dogovorili i predvidjeli u školskom kurikulumu provedbu projekta Labus za učenike od 5. do 8. razreda s temom Tko mjeri, taj i griješi, a u sklopu radionice temeljnih znanja i vještina. U suradnji sa profesoricom Željkom Mioković u 8.mjesecu nastavnice Marija Tomić i Sanja Vidović obišle su laboratorije na fakultetu i dogovorile daljnju suradnju. Prva grupa učenika 5. i 7. razreda sudjelovala je u samom projektu 06.10.2016., a druga grupa učenika 6. i 8. razreda sudjelovala je 13.10.2016.

Gostovanje učenika naše škole koji su sudjelovali u Projektu Labus na Novom radiu možete pogledati na ovom linku http://novi-radio.hr/ucenici-os-v-nazora-posjetili-novi-radio/

Na sam dan realizacije vozila su nas tri autobusa, učenici su unaprijed bili podijeljeni u grupe po 5-7 učenika i dobili su upute što ponijeti (bilježnica iz matematike i obična olovka), mi smo priredili (umnožili) radne listiće za svaku skupinu.

Ukupan broj učenika koji je sudjelovao u projektu je:

• 5. razred     55
  • 6. razred     75
  • 7. razred     52
  • 8. razred     64

Ukupno    246

Ukupan broj nastavnika koji je pratio učenike:  21

Učenici su zadovoljni terenskim oblikom nastave, što nije baš čest oblik nastave, zbog nastavnih planova i programa. Učenici su rado sudjelovali skupnom obliku rada. Svi učenici su sudjelovali u radu, bez ikakvih prigovora i odbijanja. Reakcije nastavnika, koji su sudjelovali u projektu su pozitivne. Iako je projekt  obuhvatio sve učenike viših razreda, a ne samo najbolje ili dio učenika, projekt je ostvaren u potpunosti, i zahvaljujući dobroj pripremi učenika i nastavnika, te samih profesora koji su nas dočekali na fakultetu. Naši učenici vole istraživati, to ih učimo i na to ih potičemo, pa smatram da je i to utjecalo na uspješnost projekta.

Organizatori i nešto više o samoj inicijativi Labus možete vidjeti na http://labus.etfos.hr/ ili http://labus.etfos.hr/t/140

Voditelji radionice LABUSa „ Tko mjeri taj i griješi“ :

FERIT Osijek, K. Trpimira 2B

-          Za 5. razred (Ivan Biondić, mag. ing. ; Goran Kurtović, mag.ing.)

-          Za 6. razred (Anita Kvaček, prof. mat.i fiz. ; Goran Kurtović, mag.ing.)

FERIT Osijek, C. Hadrijana

-          Za 7. razred (Dr. sc. Željka Mioković, prof.visoke škole, Dejan Bošnjaković, mag. edu. fiz. i inf. )

-          - za 8. Razred (Dr. sc. Željka Mioković, prof.visoke škole, Dejan Bošnjaković, mag. edu. fiz. i inf. )

Velika hvala svima na fakultetu što su nas lijepo ugostili i primili, te na samoj stručnosti. Mišljenja sam kako nije nimalo lako spustiti se na razinu osnovnoškolca kada radiš sa studentima. Vrlo brzo i lako ste pronašli način i snašli se sa velikim brojem učenika i uspješno odradili svoj zadatak.

Slike možete pogledati klikom na OVDJE.

Sanja Vidović, učiteljica tehničke kulture