Veliko HVALA u ime svih sudionika ekskurzije učenika s teškoćama u razvoju
Autor: Jasna Mikić, 17. 5. 2016.

Razredni odjeli učenika s teškoćama u razvoju i njihovi roditelji imali su priliku po prvi puta sudjelovati u višednevnoj ekskurziji na Jadranskom moru, i to ukupno njih 39.

Ideja se rodila iz humane namjere pomoći drugome tako što su učenici cijele škole sudjelovali u akciji „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“ Udruge oboljelih od leukemije i limfoma sa sjedištem u Čakovcu (UOLL). Toj se akciji pridružio i Nacionalni park Krka svojom podakcijom „Odčepi za ulaznicu“ te su na taj način učenici s TUR dobili odobrenje besplatnog jednokratnog ulaza. Time je počela organizacija trodnevne ekskurzije na more razrednih odjela učenika s TUR.

Postojale su ideja i dobra volja, no poveći je problem bio financijska realizacija. U tom trenutku dokazala se humanost na djelu i brojni su donatori svojim prilozima sufinancirali ekskurziju te omogućili mnogima od učenika prvi susret s morem. Na tome im veliko HVALA!

Učenici, njihovi roditelji i učitelji u pratnji sjeli su u autobus 10. svibnja u ranojutarnjim satima i odvažili se na putovanje u trajanju od minimalno 7 sati sa svim njegovim i njihovim teškoćama. Put je prošao bez ikakvih problema, kako prema odredištu, tako i u povratku kući. Prvo odredište bio je Zadar koji ih je dočekao širom raširenih ruku da s osmijehom pozdrave sunčani Pozdrav Suncu, opuste se uz pjesmu zadarskih morskih orgulja, a čak su i jaki valovi omogućili glasne milozvučne melodije. Laganom šetnjom uz morsku obalu i stručno vodstvo službenog vodiča došli su do Crkve sv. Donata gdje su ponešto saznali o kulturi i povijesti te se osladili najboljim sladoledom u gradu.

Drugi je dan započeo tjelovježbom uz more u Svetom Filipu i Jakovu koju je vodio nastavnik TZK, što im je bila i svojevrsna priprema za pješačenje i uspinjanje kroz Nacionalni park Krka koje je slijedilo nakon ručka.

Nacionalni park Krka je pretežno neizmijenjeno područje iznimnih i višestrukih prirodnih vrijednosti. S potopljenim dijelom ušća Krka je duga oko 72 km i po dužini je 22. rijeka u Hrvatskoj. Izvire u podnožju planine Dinare, 3,5 km od Knina. Sa 7 sedrenih slapova i ukupnim padom od 224 m, Krka je prirodni i krški fenomen.  Svi su učenici obišli pješačku stazu koja vodi od Lozovca do Skradinskog buka te se uspeli do vidikovca, a cijelim su putem uživali u pogledima, mirisima i šumovima predivnih bajkovitih brzaca i slapova.

Po povratku iz NP Krka posjetili su i „Grad Petra Krešimira IV.“ koji je nastao na ušću rijeke Krke i šibensku veličanstvenu katedralu Sv. Jakova koja je uvrštena u UNESCOV popis svjetske baštine. Posljednji dan turistički su obišli Biograd, pokupovali suvenire i poslije ručka napustili smještajnu jedinicu u Sv. Filipu i Jakovu.

Korak po korak, kilometar po kilometar, uz glasni smijeh, veselu pjesmu i puno pozitivizma ekskurzija je okončana. Divni roditelji i njihova djeca doputovali su sretno i zadovoljni svojim domovima, a o dojmovima će se pričati i pamtiti još godinama.

Svega toga ne bi bilo da se hrabrost roditelja djece s TUR i humanost dobrih ljudi nisu udružili, stoga im još jedanput poimence HVALA!!!

• GRAD ĐAKOVO
  • UNIVERZAL   d.o.o.
  • ĐAKOVAČKI VODOVOD   d.o.o.
  • VULKAN   Đakovo
  • HEMCO  d.o.o. Đakovo
  • HRAST  d.o.o. proizvodna i trgovina drvom Strizivojna
  • LOB  d.o.o. Đakovo