Izložba European Space Expo u Zagrebu
Autor: Jasna Mikić, 23. 6. 2015.

Dana 16. lipnja 2015. godine u suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Slavonije i Baranje, Zajednicom tehničke kulture Osječko-baranjske županije, Zajednicom tehničke kulture Grada Osijeka i Zajednicom tehničke kulture Grada Đakova ponuđen nam je posjet izložbi European Space Expo u Zagrebu koja će se održati od 12. do 21. lipnja ove godine. Za posjet izložbi na raspolaganju nam je besplatni autobusni prijevoz iz Osijeka i Đakova za Zagreb i nazad, koji osigurava Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj.

Naravno, objeručke smo to prihvatili i zamolili ako je moguće neka se organizira i ručak u Zagrebu koji ćemo sami platiti. Naši organizatori su pristali na to i omogućili nam posjet i predstavništvu Europske komisije u ZG, Saboru, ručak u Saboru, te posjet Zvjezdarnici.

Učenici su bili oduševljeni kad su čuli kako ih vodim u Zagreb zadnji dan škole, naravno uz pristanak njihovih roditelja. Jedno prelijepo iskustvo i meni i učenicima.

U autobusu, osim nas, bili su i učenici jedne Vukovarske škole i njihovi učitelji, te nekoliko nastavnika iz Osijeka, a iz Đakova pridružilo nam se šestero učenika 6. razreda Ćolnićeve škole.

Izložba European Space Expo smještena je ispod velike bijele kupole nasred Trga bana Jelačića, unutra mrak i velika Zemaljska kugla u sredini, okolo monitori sa zanimljivostima o Svemiru. Ukratko čuli smo predavanje, dobili puno darova i krenuli u predstavništvo EU, čuli smo zanimljivo predavanje o EU, odgovarali na pitanja i upijali nova znanja.

U Saboru nas je dočekao naš sugrađanin, saborski zastupnik Damir Tomić kojem smo postavljali razna pitanja, a on je nastojao dati nam odgovore koje baš i nije lako dati na dječja  „iskrena“ pitanja.

Osim našeg sugrađanina s nama je bio i Peđa Grbin, koji nas je lijepo pozdravio malo razgovarao s nama i otišao dalje poslom.

Sabornica – ogromna i veličanstvena, a djeca kao djeca postavljaju pitanje: „A gdje su Kolinda i Milanović?“ Odgovor je bio smiješak, jer oni ne dolaze tako često kao saborski zastupnici. Djeca te dobi im rijetko dolaze, kaže navikli su na studentska pitanja pa su ih ova zbunila. Zar to nije simpatično, djeca su ih razoružala pitanjima.

Na kraju Zvjezdarnica na Popovu tornju i čarobni pogled na Zagreb i prelijepu katedralu. Osmjesi na dječjim licima pokazali su mi kako je ovo doista prelijep izlet s puno novih pojmova za male dječje glave.

Razrednica 5.c
Sanja Vidović