PROJEKT KULTURNA BAŠTINA
Autor: Jasna Mikić, 23. 3. 2018.

Baština koja je kroz povijest ostala očuvana
često je jedinstvena i nenadomjestiva
te ostavlja odgovornost očuvanja
i prenošenja na sljedeće generacije.

Vrijednosti kulturne baštine prepoznajemo kao starosne, povijesne, kulturne, umjetničke i autentične.

Ove vrijednosti prepoznali su i učenici naše škole te su se odlučili istraživati materijalnu i nematerijalnu  baštinu našeg grada i okolice…

Tijekom istraživanja upoznali su se sa starim predmetima i običajima te su uočavali vezu između tih predmeta i običaja iz prošlosti.

Učenici su prikazali nekoliko folklornih plesova i tako razvijali spoznaju o važnosti očuvanja svega što nam je ostavljeno u nasljeđe.

Scenskim su prikazom pokušali spasiti od zaborava molitve baka, tradicijske igre te igre kojih su se prisjetili i pripadnici zajednice Njemaca i Mađara našeg kraja.

Svakodnevni život u prošlosti je kao i nastup bio protkan pjesmom, plesom, ali i šalom.

Vrijednosti našeg kraja su opisane i kroz pisane sastavke učenika kojima su potvrdili da su svjesni vrijednosti baštine naše Slavonije…

Scenski nastup učenika obogaćen je i izložbom koja je bila upriličena u predvorju Doma kulture, a pripremili su je učenici sa svojim učiteljicama.

Ovim događajem potvrdili smo da smo svjesni činjenice kako ne postoji ni jedna vrijednost koja može nadomjestiti ono što nestane…..

Više fotografija možete pogledati u foto-galeriji ili kliknuti OVDJE.